کووید 19

19 خطای رایج درباره کووید 19

شایع‌ترین باورهای نادرست درباره کروناویروس جدیدی که جهان را به هم ریخته است

محققان هر روز به یافته‌های تازه‌تری درباره کروناویروس دست می‌یابند و منابع معتبر بین‌المللی هم هر روز خبرهای بیشتری را درباره کروناویروس در اختیار ما می‌گذارند، اما همچنان موجی از تصورات نادرست میان مردم جهان جریان دارد. موج این تصورات نادرست زمانی گسترش یافت که سازمان جهانی بهداشت، وضعیت کروناویروس را همه‌گیری جهانی یا پاندمی اعلام کرد. با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه می‌خواهیم درباره مهم‌ترین و رایج‌ترین تصورات نادرست مرتبط با کروناویروس توضیحاتی ارائه کنیم تا بخشی از نگرانی‌های بی‌مورد و بعضی حساسیت‌های بی‌دلیل مردم را از بین ببریم.

توصیه می کنیم مقاله {۱۰ فرمان برای حفظ سلامت در قرنطینه خانگی} را مطالعه فرمایید.

 1. تماس مستقیم الکل یا کلر با پوست، کروناویروس را در داخل بدن نابود می‌کند

اسپری کردن مستقیم الکل یا کلر بر روی بدن می‌تواند باعث صدماتی شود، خصوصاً اگر این مواد وارد چشم‌ها یا دهان شوند. اگرچه همه ما می‌توانیم از این مواد شیمیایی برای ضدعفونی کردن سطوح مختلف استفاده کنیم، اما نباید آن‌ها را مستقیماً روی پوست اسپری کنیم. ضمن این‌که تماس مستقیم الکل یا کلر با پوست هرگز نمی‌تواند کروناویروس احتمالی درون بدن را از بین ببرد.

 1. فقط سالمندان و جوانان در معرض خطر هستند

کووید-۱۹ مانند دیگر گونه‌های کروناویروس می‌تواند همه افراد را در همه سنین مبتلا کند. با این‌حال احتمال دارد سالمندان، افراد مسن‌تر و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و خاص مانند بیماری دیابت یا آسم کووید-۱۹ شدید مبتلا شوند.

 1. کودکان به کووید-۱۹ مبتلا نمی‌شوند

همان‌طور که گفته شد، همه گروه‌های سنی ممکن است به کووید-۱۹ مبتلا شوند. بیشتر موارد ثبت‌شده تا کنون در میان بزرگسالان بوده‌اند، اما کودکان همچنان در وضعیت امنیت و مصونیت از بیماری قرار ندارند. نکته جالب‌تر این است که طبق یافته‌های تحقیقاتی، کودکان به اندازه دیگر گروه‌های سنی با خطر ابتلا به کووید-۱۹ مواجه هستند، اما این بیماری در کودکان با شدت علائم کمتری همراه می‌شود یا حتی بدون علائم است.

 1. کووید-۱۹ دقیقا مثل آنفلوآنزا است

کروناویروس جدید باعث شکل‌گیری بیماری‌ای می‌شود که علائم شبه‌آنفولانزا مانند بدن‌درد، تب و سرفه دارد. هم آنفولانزا و هم کووید-۱۹ می‌توانند خفیف، شدید یا حتی مرگبار باشند. هر دوی این بیماری‌ها نیز می‌توانند به ذات‌الریه‌ منجر شوند. با این‌حال، نمی‌توان گفت که کووید-۱۹ دقیقاً مثل آنفولانزااست، زیرا کووید-۱۹ به وضعیت‌های بسیار خطرناک‌تر و شدیدتر منجر می‌شود. اگرچه محققان هنوز از نرخ مرگ‌ومیر براثر کروناویروس جدید مطمئن نیستنداما یافته‌های فعلی هم نشان می‌دهند که این نرخ چندین برابر بیشتر از آنفولانزای فصلی است.

 1. همه افراد مبتلا به کروناویروس جدید می‌میرند

این تصور قطعاً نادرست است. همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد، کووید-۱۹ فقط برای درصد کمی از مردم کشنده است. براساس گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت ، حدود ۸۰ درصد مردم به کروناویروس نسبتاً خفیف مبتلا خواهند شد که نیازی به روندهای درمانی تخصصی در بیمارستان‌ها ندارد. علائم نوع خفیف عبارتند از تب، سرفه، سوزش یا درد گلو، خستگی و تنگی نفس.

توصیه می کنیم مقاله {با عوارض پوستی شوینده‌ها دردوران کرونا چه کنیم؟} را مطالعه فرمایید.

 1. سگ‌ها و گربه‌ها کروناویروس را پخش می‌کنند

شواهد علمی محدودی مبنی بر این وجود دارد که کووید-۱۹ می‌تواند سگ‌ها و گربه‌ها را آلوده کند. با این‌حال مثلاً در هنگ‌کنگ، یک سگ پامرانین که صاحبش به کووید-۱۹ مبتلا بوده، به این ویروس مبتلا شده است. ضمن این‌که هیچ‌گونه علائمی از این بیماری در این سگ مشاهده نشده است.

دانشمندان هنوز درباره اهمیت این پرونده خاص برای همه‌گیری کروناویروس بحث و بررسی می‌کنند.پروفسور جاناتان بال (استاد ویروس‌شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام در انگلستان) می‌گوید: « باید بین عفونت واقعی و صرفاً شناسایی ویروس تمایز قائل شویم. من هنوز هم این‌طور فکر می‌کنم که چگونگی ارتباط این اتفاق با شیوع انسانی ویروس سؤال‌برانگیز است، زیرا بیشتر شیوع جهانی به‌واسطه انتقال ویروس از انسان به انسان شکل گرفته است».

دست ‌خشک‌کن‌ها کروناویروس را از بین می‌برند

 1. ماسک‌های صورت کاملاً از ما در برابر کروناویروس محافظت می‌کنند

پزشکان، پرستاران و دیگر کارکنان حوزه سلامت و بهداشت از ماسک‌های حرفه‌ای استفاده می‌کنند که کاملاً دورتادور صورت را می‌پوشانند و از آن‌ها در برابر کروناویروس محافظت می‌کنند. بعید به نظر می‌رسد که ماسک‌های یک‌بار مصرف، ظرفیت چنین محافظتی را داشته باشند. ضمن این‌که این ماسک‌های یک‌بار مصرف از ورود ذرات ریز ویروسی جلوگیری نخواهند کرد. با این‌حال، استفاده از ماسک پارچه‌ای، حتی اگر یک‌بار مصرف باشد، می‌تواند از گسترش ریزقطرات مختلف جلوگیری کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا توصیه می‌کند که همه افراد حداقل در فضاهای عمومی که حفظ فاصله ایمنی از یکدیگر دشوار است، حتماً از ماسک صورت استفاده کنند. این کار خصوصاً از این‌رو اهمیت دارد که میزان سرایت ویروس از افراد بی‌اطلاع مبتلا به کووید-۱۹و افراد بدون علائم به افراد غیرمبتلا را کاهش می‌دهد. کسانی که از ماسک استفاده می‌کنند، همچنان باید اقدامات احتیاطی مهم دیگری مانند عدم لمس صورت و فاصله‌گذاری فیزیکی را جدی بگیرند. ماسک‌های جراحی و نوع N95 نیز محافظت بیشتری برای بدن فراهم می‌کنند، اما این ماسک‌ها ابتدا باید در اختیار کارکنان حوزه مراقبت‌های بهداشتی قرار بگیرد.

 1. دست ‌خشک‌کن‌ها کروناویروس را از بین می‌برند

واضح بگوییم که دست خشک‌کن‌ها نمی‌توانند کروناویروس را نابود کنند. پس بهترین راه برای محافظت از خودتان و دیگران در مقابل کووید-۱۹، شستن چندین و چند باره دست‌ها در طول روز با استفاده از آب و صابون یا استفاده از محلول‌های الکل‌دار مخصوص دست برای ضدعفونی کردن دست‌ها است.

 1. کووید-۱۹ فقط نوع جهش‌یافته‌ای از سرماخوردگی رایج است

کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها را تشکیل می‌دهند که همگی پروتئین‌های میخ‌مانند دارند. بعضی از این ویروس‌ها از انسان‌ها به‌عنوانمیزبان اصلی استفاده می‌کنند و باعث شکل‌گیری سرماخوردگی رایج می‌شوند. دیگر انواع کروناویروس‌ها، مانند همین کووید-۱۹ یا سارس کووید-۲ ابتدا حیوانات را آلوده می‌کنند. مرس و سارس هم ابتدا از حیوانات به انسان‌ها انتقال پیدا کردند.

 1. برای مبتلا شدن به کروناویروس باید حداقل ۱۰ دقیقه در کنار فرد بیمار قرار گرفت

هرچه تماس فرد سالم با فرد آلوده طولانی‌تر باشد، احتمال مبتلاشدن فرد سالم به کروناویروس هم بیشتر می‌شود. اما همچنان ممکن است که فرد سالم از طریق تماس کمتر از ۱۰ دقیقه‌ای با فرد بیمار به کووید-۱۹ مبتلا شود.

 1. شست‌وشوی بینی با محلول آب نمک از ما در برابر کروناویروس محافظت می‌کند

هیچ یافته علمی‌ای وجود ندارد مبنی بر این‌که شست‌وشوی بینی با محلول نمک (سالین) از ما در مقابل عفونت‌های تنفسی محافظت کند. بعضی از تحقیقات علمی نشان داده‌اند که این روش شست‌وشو می‌تواند علائم عفونت حاد تنفسی را کاهش دهد، اما هیچ ارتباطی بین محلول نمک و کاهش خطر ابتلا به کروناویروس یافت نشده است.

 1. غرغره کردن سفیدکننده می‌تواند از ما محافظت کند

پزشکان و دانشمندان می‌گویند که تحت هیچ شرایطی امکان ندارد که غرغره‌کردن سفیدکننده دارای هیچ مزیتی برای سلامتی باشد. سفیدکننده‌ها در گروه ترکیبات شیمیایی فرسایشگر قرار می‌گیرند و غرغره‌کردن  آن‌ها می‌تواند باعث صدمات جدی و خطرناک برای دستگاه تنفسی فوقانی شود.

آنتی‌بیوتیک برای کشتن کروناویروس

 1. آنتی‌بیوتیک برای کشتن کروناویروس مناسب است

آنتی‌بیوتیک‌ها فقط باکتری‌ها را نابود می‌کنند، در حالی که کروناویروس در گروه ویروس‌ها قرار می‌گیرد. پس مصرف آنتی‌بیوتیک هرگز به نابودی کروناویروس منجر نمی‌شود.

 1. اسکنرهای حرارتی می‌توانند کروناویروس را تشخیص دهند

اسکنرهای حرارتی می‌توانند مبتلا بودن افراد به تب را مشخص کنند، اما مسئله این‌جاست که بیماری‌های دیگر مانند آنفولانزای فصلی هم می‌تواند با تب همراه باشد.

علاوه بر این، علائم کووید-۱۹ می‌تواند بین ۲ تا ۱۰ روز پس از عفونت نمایان شود. این ویژگی یعنی این‌که بدن فرد مبتلا به ویروس ممکن است تا چند روز قبل از شروع تب درجه حرارت کاملاً عادی داشته باشد.

 1. سیر از ما در مقابل کروناویروس محافظت می‌کند

بعضی از تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که سیر می‌تواند سرعت رشد بعضی از گونه‌های باکتریایی را آهسته کند. با این‌حال، توجه داشته باشید که کووید-۱۹ به‌واسطه ویروس‌ها ایجاد شده است و هیچ شواهد علمی مشخصی هم تا کنون نشان نداده‌اند که سیر می‌تواند مانع از ابتلا به کووید-۱۹ شود.

 1. درمان‌های خانگی می‌توانند کووید-۱۹ را درمان کنند یا مانع از ابتلا به آن شوند

هیچ‌کدام از درمان‌های خانگی مانند مصرف ویتامین ث ، روغن کنجد، سیر، سوزاندن مریم‌گلی و غیره نمی‌توانند مانع از ابتلا به کووید-۱۹ شوند. بهترین رویکرد محافظتی، داشتن برنامه شست‌وشوی کامل دست‌ها و خودداری از حضور در مکان‌های شلوغ یا مکان‌هایی است که افراد بیمار یا مشکوک به بیماری در آنجا حضور دارند.

 1. کروناویروس با افزایش دما در بهار از بین می‌رود

بعضی از ویروس‌ها مانند سرماخوردگی و آنفولانزا در ماه‌های سرد بسیار راحت‌تر گسترش می‌یابند، اما معنایش این نیست که سرایت و گسترش این ویروس‌ها در هوای گرم‌تر متوقف می‌شود. ضمن این‌که نکته ذکرشده به این دو ویروس ارتباط دارد، در حالی که دانشمندان هنوز می‌دانند که تغییرات دمایی چه تأثیری بر رفتار کووید-۱۹ می‌گذارد.

 1. واکسن آنفلوآنزا و ذات الریه از ما در برابر کووید-۱۹ محافظت می‌کند

با توجه به این‌که کروناویروس جدید با دیگر ویروس‌ها تفاوت دارد، هیچ واکسن از پیش موجودی نمی‌تواند از ما در مقابل بیمار شدن احتمالی محافظت کند.

 1. فناوری ۵G به گسترش کووید-۱۹ کمک می‌کند

با پیشرفت فناوری‌های نوین، بعضی از مناطق جهان دارای فناوری ۵G برای موبایل‌ها شده‌اند. براساس تجربه می‌دانیم که هرکجا فناوری‌های نوین وارد می‌شوند، تئوری‌های توطئه هم ظاهر خواهند شد. بعضی افراد براساس یکی از مقالات منتشرشده سال ۲۰۱۱ ادعا می‌کنند که فناوری ۵G به گسترش کروناویروس کمک می‌کند، اما این مقاله نشان داده است که باکتری‌ها می‌توانند از طریق سیگنال‌های الکترومغناطیسی همرسانی داشته باشند. صرف نظر از این‌که متخصصان با نظریه ارائه‌شده در این مقاله مخالفت کرده‌اند، کووید-۱۹ اساساً نوعی ویروس است و نه باکتری!

توصیه می کنیم مقاله {کرونا ویروس جدید ۲۰۱۹ از شایعه تا واقعیت} را مطالعه فرمایید.

منبع: MNT

درباره نویسنده

Avatar

همچنین بررسی کنید

تاثیر حجامت بر بدن

حجامت چیست و چه تاثیری بر بدن دارد؟

چرا حکیمان در مورد فواید حجامت این‌قدر مطمئن و مصر هستند؟ علت استفاده تاریخی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *